Gastroenterologija
Gastroenterološke usluge u Poliklinici Da Medika Specijalizovana dijagnostika i lečenje oboljenja jetre, pankreasa, žučnih puteva,
Efikasno otkrivaje uzroka i adekvatno lečnje svih neuroloških oboljenja najsavremenijim medicinskim aparatima i metodama. Centar za neurologiju u Polilinici Da Medika vodi prof. Dr Ranko Raičević, načelnik Klinike za neurologiju na VMA i bivši načelnik Grupe neuropsihijatrijskih klinika VMA.
Neurologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikovanjem i lečenjem bolesti i poremećaja rada nervnog sistema. Nervni sistem se deli na centralni nervni sistem (čine ga mozak i kičmena moždina) i periferni nervni sistem (čine ga mreža nerava po čitavom telu). Ogroman značaj nervnog sistema se ogleda u tome što on učestvuje u svim funkcijama organizma.
Sve što radimo zavisi od poruka (nervnih impulsa) koje nervni sistem šalje i prenosi između mozga, kičmene moždine i ostalih delova tela. Mozak kontroliše sve životne funkcije, uključujući disanje i rad srca. Nervni impulsi se kreću od mozga, duž kičmene moždine i kontrolišu funkcije organizma kao što su pokreti ruku i nogu, reakcije naših čula kao što su dodir i temperatura, ali i funkcije naših unutrašnjih organa na koje uopšte ne mislimo i kojima ne možemo da voljno upravljamo. Njima upravlja deo perifernog nervnog sistema koji se zove autonomni. On reguliše rad srca, krvni pritisak, disanje, varenje, mokrenje, seksualne funkcije. Zbog povreda i bolesti nervnog sistema osoba može da se otežano kreće, pa čak i postane nepokretna.
Neurologija se bavi problemima sa koordinacijom pokreta, mišićnom slabošću, problemima sa funkcionisanjem čula (vid, dodir, miris), konfuzijom, pamćenjem, vrtoglavicom, glavoboljom itd.
Trebalo bi da se odete na neurološki u sledećim slučajevima:
Pregled neurologa podrazumeva uzimanje lične i porodične istorije bolesti, klinički pregled uz primenu neuroloških testova, pregledanje laboratorijskih nalaza i snimaka skenerom ili magnetnom rezonancom i prethodne medicinske dokumentacije, postavljanje dijagnoze i pisanje izveštaja lekara sa propisanom terapijom. Ukoliko pacijent na prvom pregledu nije imamo nalaze neophodne za postavljanje dijagnoze, upućuje se na dodatnu dijagnostiku.
Lečenje podrazumeva propisivanje lekova protiv bolova, grčeva i ukočenosti, imunosupresivne terapije kod autoimunih oboljenja (interferon beta i biološke terapije i sl.), imunoglobulina radi stvaranja antitela.
Prva linija lekova koja se koristi su antikonvulzivi i antidepresivi, a mogu se dodati i nesteroidni antizapaljenski lekovi.
Lečenje podrazumeva uzimanje različitih vrsta lekova, u zavisnosti od vrste neuropatije. Kod blažih bolova pomažu lekovi protiv bola (ibuprofen), ali je njihovo uzimanje vremenski ograničeno. Koriste se i antidepresivi, a kod mononeuropatija injekcije kortikosteroida i antiepileptici (gabapentin, pregabalin).
Nelečeni ili neregulisani visok krvni pritisak često može da dovede do moždanog udara, a nelečeni i neregulisani dijabetes može da dovede do neuropatija i polineuropatija. Posledice hirurških intervencija mogu da budu moždani udar, delirijum, problemi sa razumevanjem govora, koncentracijom, ishemija kičmene moždine itd. Lečenje zavisi od uzroka i vrste tegoba, a većinom zahteva i pregled drugog specijaliste i propisivanje terapije za osnovnu bolest koja je izazvala neurološku koplikaciju.
Ultrazvuk mozga (transkranijalni ultrazvuk) se radi na isti način kao ultrazvuk krvnih sudova vrata, sa razlikom da se ultrazvučna sonda postavlja na predeo obe slepoočnice, oba oka i potiljka. Neurolog na monitoru ultrazvučnog aparata može da vidi sliku baze mozga i da prati protok krvi u toj zoni.
Ultrazvuk karotida i mozga (transkranijalni) se radi kod simptoma kao što su: slabost i trnjenje ruku i nogu, asimetrija i trnjenje lica, iznenadno zamućenje vida i duple slike, otežan govor, krize svesti, vrtoglavice i problemi sa koncentracijom. Ovom procedurom mogu da se otkriju suženja, začepljenja ili proširenja krvnih sudova, a koje mogu da budu uzrok moždanog udara. Ultrazvuk krvnih sudova vrata i mozga može da otkrije neurološke probleme kao što su: moždani udar, TIA (mali šlog), vazospazmi, arteriovenske malformacije (AVM), Sindrom verterbralne arterije (VAD), migrena sa aurom, vaskularni poremećaji mozga (moyamoya i displazija mozga), tumori mozga. Bitan je i kod dijagnotikovanja Parkinsonove bolesti, kod pacijenata koji su imali krvarenje u moždanim ovojnicama (Subarahnoidalna hemoralgija), kao i kod praćenja efekata trombolitičke terapije kod moždanog udara.
Elektromioneurografija se radi kod povreda i oštećenja nerava kada pacijent oseća bol i slabost u mišićima, ima gubitak osećaja i promenu intenziteta bola na dodir, oseća mravinjanje, utrnulost, zamor mišića, ali i kada je kliničkim pregledom utvrđeno da ima snižen ili ugašen mišićni refleks.
Elektromioneurografija se koristi pri dijagnostici bolesti kao što su: nasledne neuropatije, polineuropatije, radikulopatije, različite miopatije, autoimune bolesti, bolesti motornog neurona, nervus facialis, mišićna distrofja, polimiozitis, miotonija, ALS, mijastenija gravis i mijastenični sidromi itd. Ovom metodom se mogu ispitati i funkcije analnog i uretralnog sfingtera (prstenastih mišića koji regulišu otvaranje i zatvaranje čmara i mokraćne cevi).
Neke od najčešćih koje se mogu otkriti i lečiti neurolozi su:
Pored neurološkog kliničkog pregleda, dijagnostika obavezno uključuje ultrazvučni pregled arterija vrata (karotida) i mozga. Po potrebi, mogu da budu potrebni i snimanje skenerom ili magnernom rezonancom ili EMNG. Lečenje se sporovodi u zavisnosti od uzroka vrtoglavice.
Neuropatija trigeminalnog živca (Neuralgia trigemini) je upala trigeminalnog nerva koji kreće od moždanog stabla ka uhu, a onda se grana u tri kraka: jedan ka oku, drugi ka obrazu, a treći ka vilici. Bol se javlja naglo, sa jedne strane, u predelu obraza i vilice. Oboleli ga opisuju kao najjači bol koga možete da zamislite (jači od porođajnih bolova i bola izazvanog kamenom u bubregu), a liči na elektrošok. Okidač za bol mogu biti dodirivanje zuba i desni vrhom jezika, umivanje, pranje zuba, brijanje, šminkanje, a naročito žvakanje hrane i gutanje pića. Lekovi protiv bolova obično ne pomažu. Primarna trigeminalna neuropatija nastaje zbog krvnog suda koji pritiska nerv u zoni moždanog stabla. Sekundarna trigeminalna neuropatija je posledica multiple skleroze (MS), aneurizme ili bolesti zuba. Leči se kombinacijom lekova antiepileptika (pregabalin i karbamazepin), antidepresivima, injekcijama botulinskog toksina. Ako vremenom ta terapija postane nedelotvorna, radi se operacija gama nožem.
Klinički pregled neurologa ne zahteva nikakvu posebnu pripremu.
Neurolog razgovara sa pacijentom, sasluša na koje se tegove žali i koje simptome ima, kada se javljaju i pogoršavaju, a uzima i ličnu i porodičnu istoriju bolesti (kompletnu anamnezu).
Zatim pristupa pregledu glave. Obraća pažnju na pokretljivost glave i vrata, prisustvo grča mišića vrata i eventualno prisustvo deformiteta (krivošija). Proverava osetljivost na bol pojedinih tačaka na glavi (Waleuxove tačke). Testiraju se nervi koji pokreću očne jabučice, oni koji su odgovorni su za osetljivost lica na dodir, funkciju jezika, fukciju nerava koji kontrolišu ukus, miris i gutanje, sluh i ravnotežu. Pregled i testiranje refleksa zenica svetlošću male baterijske lampe je obavezan. Proveravaju se pokreti očiju tj. utvrđuje se da li su prisutni: trzaji očnih jabučica, spušteni kapci, podrhtavanje kapaka, sužavanje i širenje zenice, duple slike itd.
Zatim se prelazi na pregled ruku i nogu tj. proveru njihove pokretljivosti, grube motorne snage, tonusa (prisustvo grča ili ukočenosti), kao i mlitavosti (opuštenosti).
Kod sumnje na ošećenje mozga i/ili kičmene moždine obavezno se radi ispitivanje tetivnih mišićnih refleksa. Proverava se da li su refleksi oslabljeni, ugašeni ili su patološki.
Potom se proveravaju koordinacija pokreta, ravnoteža i postojanje tremora (podrhtavanja) ruku i nogu, a što nam govori o fukcionisanju malog mozga. Ustanovljava se da li postoji nestabilnost pri hodu.
Pacijentu se postavljaju i pitanja u vezi sa funkcijom i pražnjenjem mokraćne bešike i creva jer nervni sistem kontroliše i njih.
Ako klinički pregled nije bio dovoljan za postavljanje dijagnoze, nakon pregleda pacijent može da bude upućen na laboratorijske analize krvi i mokraće, snimanje skenerom, magnetnom rezonancom, elektromioneurografiju (EMNG), ultrazvučni pregled krvnih sudova vrata i mozga ili pregled nekog drugog specijaliste.
Ako je neurološki klinički pregled bio dovoljan, postavlja se dijagnoza, neurolog piše izveštaj, propisuje terapiju i daje savete u vezi sa ponašanjem (šta izbegavati, a šta raditi) da bi se izbegli okidači bolesti ili ublažile tegobe.
Poliklinika Da Medika ima vrhunski tim stručnjaka, a iz oblasti neurologije pacijentima su dostupni prof. dr Ranko Raičević, neurolog, načelnik Klinike za neurologiju VMA i redovni profesor Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije Univerziteta odbrane u Beogradu, jedan od vodećih eksperata u Srbiji u oblasti dijagnostike brojnih neuroloških bolesti i stanja primenom ultrazvuka i elektromioneurografije (EMNG) i u primeni najefiksanijih protokola lečenja, zatim dr Viktor Pasovski, neurolog, ekspert sa dugogodišnjim iskustvom iz oblasti transkranijalnog ultrazvuka krvnih sudova glave i vrata, moždanog udara, glavobolja (migrene), epilepsije, bolesti centralnog i perifernog nervnog sistema, demencija (vaskularna i Alchajmerova bolest), Parkinsonove bolesti i drugih neuroloskih patoloških stanja, kao i dr Aleksandar Marković, neurolog, ekspert za elektromioneurografiju sa velikim kliničkim iskustvom stečenim na VMA.
Gastroenterološke usluge u Poliklinici Da Medika Specijalizovana dijagnostika i lečenje oboljenja jetre, pankreasa, žučnih puteva,
Jedinstven pristup poremećajima krvnog pritiska, koji podrazumeva sveobuhvatnu proveru stanja srca i krvnih sudova, kao
Pulmološke usluge u Poliklinici Da Medika Specijalizovana dijagnostika i lečenje plućnih oboljenja, uključujući astmu, hroničnu
© 2023. Da Medika